Yükleniyor

  Yozgatlı er ihmaller zinciri kurbanı mı?

Yozgatlı er ihmaller zinciri kurbanı mı?

04 Ekim 2016Dinçer GÖKÇE/Hurriyet.com.tr/ÖZELERZİNCAN’da askerliğini yapan Er. Hamza Koca (21) şiddetli baş ağrıları yaşamaya başladı. Koca, ağrısı artınca revire gitti. Muayenesi yapılmayan Koca, ilaç verilerek birliğine gönderildi. Ancak ağrıları azalmak bir yana giderek arttı. Gözleri dahi göremez hale gelen Koca hastaneye sevk edildi. Önce Erzincan’a oradan Malatya’ya en son GATA’ya sevk edilen Koca dün akşam hayatını kaybetti. Koca’nın ailesi, çocuklarının ölümünde ihmal olduğu gerekçesi ile savcılığa suç duyurusunda bulundu.

GÖZLERİ GÖREMEZ OLDU

Yozgat nüfusuna kayıtlı Er Hamza Koca, Erzincan Poligon Birliği’nde görevini yapıyordu. Koca geçtiğimiz nisan ayında baş ağrısı yaşamaya başladı. Baş
ağrısı giderek artan Koca revire gitti. Revirde, detaylı muayenesi yapılmayan Koca’ya ilaç verildiği birliğine gönderildi. Ancak Koca’nın ağrıları giderek arttı. Bir süre sonra gözleri dahi görmez hale gelen Koca Erzincan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderildi. Koca’nın durumunun ciddi olduğunu tespit eden hastane yetkilileri Koca’yı Malatya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Sevk esnasında, ambulansta doktor bulunmuyordu.

GÜNLER SONRA GATA’YA SEVKİ YAPILDI

Malatya’da 10 gün kadar yoğun bakımda kalan Koca’nın GATA’ya sevki gündeme geldi. Ancak, geçmişe dönük sevk yapılmaması gerekçe gösterilerek bu işlem yapılamadı. En son Malatya 2. Kolordu Komutanlığı, Koca’nın GATA’ya sevkini istedi.

DÜN HAYATINI KAYBETTİ

Koca 6 Mayıs günü GATA’ya sevk edildi. GATA’da tedavisi süren Koca’nın durumu giderek kötüleşti. Koca dün hayatını kaybetti. Ankara’da otopsi işlemleri yapılan Koca, bugün memleketi olan Yozgat’ta toprağa verildi. Koca’nın babası Ergül Koca, oğlunun sağlık durumunun kötüleşmesi nedeni ile sorumlular hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

AV. AKKUŞ: İHMALLER ZİNCİRİ VAR

Koca ailesinin avukatı Av. Mehmet Erkan Akkuş “Yaşanan ölüm olayında Erzincan’daki askeri birlik, Malatya Üniversitesi Hastanesi ve Ankara GATA’ da
ihmaller zinciri olduğu kanısındayız. Askeri birlikte, Hamza Koca’nın, rahatsızlığını beyan etmesine rağmen hastaneye bir aya yakın süre sonra sevk edilmiş. Malatya’ da ise geç ve yanlış müdahale edildi. Er Koca’nın, enfeksiyon kaptığı, GATA’da da enfeksiyon devam ettiği yönünde çok ciddi bulgular var. Taksirle ölüme neden olmak suçundan tespit edilecek kişiler hakkında kamu davası açılmasını talep ettik” dedi.


dgokce@hurriyet.com.tr
 

Yorum Bırak

İletişim

Hilal Mahallesi 686. Sk. No:6 Yıldız Çankaya Ankara, Turkey
0 533 408 50 81
09:00 - 18:00