Yükleniyor

Astsubaylar Rahmi Yılan ve Ömer Kılıçoğlu, geçtiğimiz yıl, operasyon hazırlığı sırasında kışlada yaşanan bir patlama nedeni ile şehit oldu. Her ikisi de evli olan astsubayların eşleri dul, çocukları yetim kaldı. İki şehit için aileleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurdu. Talepleri, Yılan ve Kılıçoğlu’nun vazife malulü olarak kabul edilmeleriydi. Ancak SGK her iki başvuruyu da geri çevirdi. Kurum’dan gelen olumsuz kararın iptali için yargı yoluna gidildi.

OPERASYON HAZIRLIĞI YAPILIYORDU
Olay 21 Ekim 2015 günü saat 13:10 sıralarında oldu. Hakkari Otluca Dağ ve Komando Tugayı 5. Komando Taburu emrinde görevli Astsubaylar Rahmi Yılan ve Ömer Kılıçoğlu (29) beraberindeki bir grup asker ile oparasyon hazırlığı yapıyordu. Birlik, kumanyalarını almak için hazırlık yaparken kışla içinde bir 

patlama oldu. Yılan ve Kılıçoğlu patlama yerinde can verdi.

ÇOCUKLARI YETİM KALDI

Rahmi Yılan Amasya Merzifon’da, Ömer Kılıçoğlu Gaziantep’te toprağa verildi. Yılan ve Kılıçoğlu’ndan geriye ise iki dul eş ve yetim çocuklar kaldı. Askeri savcılık olay ile ilgili yürüttüğü soruşturmada, patlamanın neden kaynaklandığının belirlenemediği kaydedildi.

GELEN YANIT BİR KEZ DAHA YIKTI

Aileleri yaşadıkları acı ile başbaşa kalırken, ikici şoku ise yakın zaman önce yaşadı. Yılan ve Kılıçoğlu için, SGK’ya başvuruda bulunuldu. Başvuru
gerekçesini, operasyon hazırlığı esnasında hayatlarını kaybeden iki astsubayın da vazife malulü olarak kabul edilmesi içindi. Yapılan başvurunun kabul edilmesi durumunda, her iki astsubayın ailelerine de, iki askerin aldıkları maaş ailelerine ödenecek, ayrıca hem SGK hem de Milli Savunma Bakanlığı tazminat ödemesi yapılacaktı. Tazminat tutarı her bir askeri personel için 240 bin liraya yakın bir tutar olarak hesaplanıyor.

HER İKİ AİLEYE DE OLUMSUZ YANIT

İletişim

Hilal Mahallesi 686. Sk. No:6 Yıldız Çankaya Ankara, Turkey
0 533 408 50 81
09:00 - 18:00