Yükleniyor

TSK Ankesör Beraat : FETÖ’nün TSK’daki kripto yapılanmasının deşifre edilmesine yönelik yürütülen ‘ankesörlü telefon’ soruşturmaları kapsamında, hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis talebiyle dava açılan Teğmen A.Y. için Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi kararını verdi. Soruşturma kapsamında alınan tanık beyanları ve yapılan cep telefonu incelemesi sonucu A.Y.’nin 23 Ekim 2013-28 Kasım 2015 tarihleri arasında toplam 26 kez ardışık şekilde ankesörlü telefon hattından arandığı belirlendi.

Mahkeme Sanık hakkında beraat kararı verdi. Kararda Yargıtay kararlarından yapılan alıntılarla FETÖ için “terör örgütünün başlangıçta bir ahlak ve eğitim hareketi olarak ortaya çıkması ve toplumun her katmanının büyük bir kesimince de böyle algılanması…” ifadeleri kullanıldı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 Temmuz’da yaptığı açıklamada 29 Kasım 2017 ile 10 Temmuz 2019 aralığında 4163 FETÖ şüphelisinin ankesörlü arama kayıtlarıyla tespit edildiğini söylemişti. 2491 şüpheli için gözaltı kararı alındığını söyleyen savcılık, 2175 kişinin yakalandığını, 553’ünün poliste itirafçı olduğunu, 255’inin ise mahkemelerde etkin pişmanlık ve delil durumu nedeniyle serbest bırakıldığını ifade etti. Savcılık, a

TANIK: SOHBETE ÇAĞIRILDIM

Geçtiğimiz aylarda başlayan davada duruşma savcısı mütalaasını mahkemeye sundu. Mütalaada, sanık A.Y.’nin 11 TSK mensubuyla birlikte ankesörlü telefon vasıtasıyla 2 yıllık süreçte toplam 26 kez ard arda arandığı ifade edildi. TSK personeli olan diğer kişilerin HTS kayıtlarının incelenmesi sonucu söz konusu sabit numaradan birçok şüphelinin arandığı vurgulandı. Davada TSK mensubu şahıslardan F.K. de tanık sıfatıyla dinlendi. F.K ifadesinde söz konusu sabit hatlardan aranarak FETÖ sohbetlerine çağırıldığı bilgisini verdi. Duruşma savcısı A.Y’nin ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçu kapsamında cezalandırılmasını isterken; Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi sanığın ‘silahlı terör örgütü üyesi’ olduğu ve örgütsel toplantılara katıldığına dair yeterli delil bulunamadığını belirterek TSK Ankesör Beraat kararı verdi.

https://www.memurlar.net/haber/845899/ankesorden-26-kez-arandi-mahkeme-beraat-verdi.html

Yorum Bırak

İletişim

Hilal Mahallesi 686. Sk. No:6 Yıldız Çankaya Ankara, Turkey
0 533 408 50 81
09:00 - 18:00