Yükleniyor

16.02.2015 – 02:30 

Sultan Abdülhamid’in Sivaslı varisleri

  •  
Sokaktaki İnsan  |  Tunca Bengin tunca.bengin@milliyet.com.trTüm Yazıları »Yazarı Facebook’tan takip edebilirsiniz!
 

Sultan 2. Abdül-hamid’in torunlarının başlattığı miras (*) davasında “Hanedan soyundanım” diyerek hak talep edenlerin yanı sıra Sivas’ta yaşayan yüze yakın halktan kişi de var. Ve Sultan Abdülhamid’in gelini Leman Selim üzerinden hak iddia eden bu kişilerin davaya müdahil olmaları da çok ilginç. Şöyle ki; Abdülhamid’in eşinin Sivas’tan saraya getirdiği Osman kızı Sultan (Leman) 16 Eylül 1918(10 Zilhicce 1336)tarihinde Şehzade Mehmet Selim ile nikahlanıyor ve hiç çocuğu olmuyor. Saltanatın kaldırılmasıyla birlikte yurt dışına gönderilen saray mensupları listesinde de adı bulunan Leman Selim bir süre İtalya’da kaldıktan sonra Beyrut’a gidiyor. Buradan posta ile resmi nikah belgesini Sivas’taki kız kardeşi Zeynep Avcı’ya gönderen Leman Selim 01 Şubat 1951 tarihinde de Beyrut’ta vefat ediyor. Zeynep Avcı’nın 10 Ekim 1987 tarihinde ölümünden sonra evdeki bir sandıktan çıkan işte bu belge de Akkuş Hukuk Bürosu’nun avukatları Mehmet Erkan Akkuş ve Meral Akkuş’un aracılığıyla İstanbul 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın dosyasına giriyor. Mehmet Selim’in yazdığı ve Abdülhamid’in tuğrasını da taşıyan belgede şöyle deniliyor:   
“İkinci kadınımız Leman kadın, diğer adıyla Osman kızı Sultan hanımı, resmi olarak nikah sözleşmesi ile nikahlı eşim olduğunu bildiren işbu belge kendi el yazımızla yazıldı ve kendisine verildi. Mehmet Selim.”
Bu belgeyle çocuğu olmayan Leman Selim’in Abdülhamid’den doğan miras hakkının 1987’de ölen Zeynep Avcı’nın çocuklarına geçtiğini belirten Av.Erkan Akkuş, bu şekilde Sivas’ın köylerine     dağılmış yaşları 12 ile 85 arasında değişen 98 mirasçı olduğunu söylüyor. Mirasçılardan ölenler     oldukça da hakkın alt soylara geçtiğini ve sayının arttığını belirtiyor…
İşte bu nedenlerle de vekaletname ve soy bağlarını içeren belgelerle dolu dava dosyası sürekli kabarıyor, bu da Abdülhamid’in mirasla bağlantılı soyağacını araştıran bilirkişilerin işini     zorlaştırıyor. Örneğin geçen hafta (12 Şubat) davanın duruşması vardı ve bilirkişilerden hak sahipleri ile hisselerini gösteren bir rapor bekleniyordu. Ama     gelmediği gibi dosyaya hak sahibi olduğunu iddia eden yeni isimler de eklendi ve dava Mayıs’a ertelendi…

(*) Hak talep edilen yerlerden bazıları: Bakırköy’de 70, Kağıthane’de 20, Beykoz ve Kartal’da 30’ar dönüm arazi, Veliefendi Çayırı, Dolmabahçe’de 30 dönüm bostan, Nişantaşı’nda iki konak, Şişli,Çatalca, Çekmece ve Geyve’de çok sayıda çiftlik, Kabataş Meydanı, Horhor’da konak ve 5 dönüm arsası, Beşiktaş, Serencebey’de 2 dönüm bağ, AydınAntakyaKilis’te araziler, Musul,Kerkük,Filistin’de gayrimenkuller.  

İletişim

Hilal Mahallesi 686. Sk. No:6 Yıldız Çankaya Ankara, Turkey
0 533 408 50 81
09:00 - 18:00