MİT TIR’ları şüphelisi darbe gecesi işbaşındaymış

MİT TIR’ları kumpası soruşturması kapsamında 11 ay tutuklu kalan, 14 Nisan 2016’da tahliyesinden 14 gün sonra görevine iade edilen Jandarma Üsteğmen Berkant Aydın, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara İl Jandarma Komutanlığı’nda nöbetçi amiriydi. İl jandarma komutanı darbeciler tarafından derdest edilince karargahın komutası Üsteğmen Berkant Aydın’a geçti. MİT TIR’ları kumpası ile ilgili 3. iddianamede, Fetullahçı Terör Örgütü’nün deşifre olan elemanlarını sistem içinde nasıl zarar görmeden sakladığı bu örnekle gözler önüne serildi.
GİZLİ BİR EL YARDIM ETTİ

14 Temmuz 2016’da Üsteğmen Berkant Aydın’ın ihraç kararı onaylandı. Ancak devreye giren “bir el” bu ihraç kararının Berkant Aydın’a tebliğ edilmesini öteledi. 1 gün sonra darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz 2016’da Üsteğmen Berkant Aydın, Ankara İl Jandarma Komutanlığı’nda nöbetçi amir olarak görevlendirildi. Ankara İl Jandarma Komutanı Albay Ferdi Korkmaz darbeciler tarafından derdest edilince karargahın komutası Üsteğmen Berkant Aydın’a geçmişti. Darbe girişiminin bastırılmasından 3 gün sonra 18 Temmuz 2016’da Üsteğmen Berkant Aydın TSK’dan ihraç edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından hazırlanan MİT TIR’larına ilişkin 3.iddianamede, Üsteğmen Berkant Aydın’ın FETÖ’nün gizli haberleşme sistemlerinden büfe-ankesörlü telefon uygulaması kullandığının tespit edildiği de vurgulandı. Berkant Aydın hakkında, “Silahlı terör örgütüne üye olma, hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs, devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” suçlamaları yöneltildi.

Bir cevap yazın

KAPAT

Avukat Mehmet Erkan AKKUŞ

   Adana doğumlu olup ilköğretimini Adana’da, lise eğitimini ise Balıkesir Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu’ nda tamamlamıştır. Kara Havacılık Okulu’ ndaki temel eğitimini müteakip uçak helikopter teknisyeni astsubay olarak Malatya’da göreve başlamıştır. 1999-2004 yılları arasında Malatya’ da, 2004-2013 yılları arasında Ankara’ da değişik birliklerde görev yapmıştır. Atanmış birliğinin dışında geçici görevlendirmelerle hemen hemen tüm yurtta özveri ile çalışmıştır. Askerlik görevi sırasında okumakta olduğu Yakındoğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nden (burslu) 2007 yılında mezun olmuştur. Zorunlu hizmet yükümlüğünün sona ermesini müteakip 02.01.2013 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden istifa etmiştir. Profesyonel askerlik hayatında statü hukukuna inat bir çok emsal niteliğinde kararın alınması için mücadele etmiş ve muvaffak olmuştur. Bu kararların bir kaçı sitemizde yargı kararları başlığı altında sunulmuştur.

Avukat Doktor Mehmet Erkan AKKUŞ Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ nde Kamu Hukuku dalında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Av. Dr. Mehmet Erkan Akkuş Yuksek lisansını bitirdikten sonra New York Barosu’nda Amerikan Yargı Sistemi hakkına yerinde incelemeler ve araştırmalar yapmış olup “Uluslar Arası Hukuk” alanında doktora derecesine sahiptir.  Felsefe Lisans eğitimi devam etmektedir.

Av. Dr.  M. Erkan AKKUŞ Haber Türk ve Hürriyet gazetelerinde konuk yazar olarak, bir haber ajansında ise sürekli yazarlık yapmaktadır.

Aynı zamanda Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Hukuk Komisyonu Başkanıdır.

   Çalışmaları:

  • “Uluslararası Hukukta Tutuklama” konusunda doktora

  • Adil Yargılanma Hakkı Bakımından Askeri Ceza Yargısı Yüksek Lisans Tezi

  • Gelecek Yüzyıl dergisinde sürekli yayımlanan ve hukuki konularda yazılmış olan makaleleri

  • Habertürk ve Milliyet Gazetelerinde yayımlanan makaleleri