FETÖ, subayları akıl hastanesine kapatmış

2010 yılında Kara Harp Akademisi’ni bitirip Temel Subay Kursu’na başlayan 3 teğmen TSK içindeki FETÖ üyeleri tarafından ‘kişilik bozukluğu’ teşhisiyle 1 ay boyunca psikiyatri servisine yatırıldıklarını belirterek şikâyetçi oldu.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından TSK içinde yapılanan FETÖ/PDY üyelerinin, örgütten olmayan askerleri nasıl tasfiye ettikleri birer birer ortaya çıkmıştı. FETÖ kumpası ile görev yaptıkları kurstan ayrılmaya zorlanan teğmenler Abdulkadir S., Yusuf D. ve Erkan K. da o döneme ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ifade verdi. 

Teğmen Erkan K. kurs sırasındaki sağlık kontrolünden “jandarma komando olabilir” onayı ile geçtiğini belirtti. Sağlık raporuna rağmen Ankara’da asker hastanesine sevk edildiklerini anlatan Erkan K., şöyle konuştu: 

“Jandarma Tabip Albay Halil A. bizi hiç muayene etmeden kan ve idrar tahlili aldı. ‘Neden bu işlemleri yapıyorsunuz’ diye sordum. ‘Yakında herkes öğrenir, merak etmeyin’ dedi. Bir süre sonra Kurs Komutanı Albay Salih A. çağırdı. ‘Elimde belgeler var, siz yüksek oranda uyuşturucu madde bağımlısısınız. Cumaya kadar defterinizi düreceğim’ dedi.”

‘PARANOYAK DERİM’

Raporu kabul etmediklerini ve diğer iki teğmenle avukata vekalet verdiklerini belirten Erkan K., şöyle devam etti: 

“Bizi Ankara Etimesgut Askeri Hastanesi Psikiyatri Bölümü’ne götürdüler. Daha sonra ilaç tedavisine başladılar. İlacı kabul etmediğimizi söylediğimizde başhekim bizi odasından kovarak, ‘Her şeye dilekçe yazmayın, size paranoyak derim’ dedi. Sonradan anladık ki FETÖ bizi ayırıp yerlerimize kendi kadrolarını getirmek istemiş.” 

Genelkurmay’a suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen K., “Ancak ‘Bir suç tespit edilemedi’ diye yazı geldi” dedi. 

Bir cevap yazın

KAPAT

Avukat Mehmet Erkan AKKUŞ

   Adana doğumlu olup ilköğretimini Adana’da, lise eğitimini ise Balıkesir Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu’ nda tamamlamıştır. Kara Havacılık Okulu’ ndaki temel eğitimini müteakip uçak helikopter teknisyeni astsubay olarak Malatya’da göreve başlamıştır. 1999-2004 yılları arasında Malatya’ da, 2004-2013 yılları arasında Ankara’ da değişik birliklerde görev yapmıştır. Atanmış birliğinin dışında geçici görevlendirmelerle hemen hemen tüm yurtta özveri ile çalışmıştır. Askerlik görevi sırasında okumakta olduğu Yakındoğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nden (burslu) 2007 yılında mezun olmuştur. Zorunlu hizmet yükümlüğünün sona ermesini müteakip 02.01.2013 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden istifa etmiştir. Profesyonel askerlik hayatında statü hukukuna inat bir çok emsal niteliğinde kararın alınması için mücadele etmiş ve muvaffak olmuştur. Bu kararların bir kaçı sitemizde yargı kararları başlığı altında sunulmuştur.

Avukat Mehmet Erkan AKKUŞ Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ nde Kamu Hukuku dalında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Yuksek lisansını bitirdikten sonra New York Barosu’nda Amerikan Yargı Sistemi hakkına yerinde incelemeler ve araştırmalar yapmış olup American Metropolitan University den “Uluslararası Hukukta Tutuklama” konusunda doktora derecesine sahiptir.Halen Ceza Hukuku Doktora çalışmaları ve Felsefe Lisans eğitimi devam etmektedir.

Av. M. Erkan AKKUŞ Haber Türk ve Hürriyet gazetelerinde konuk yazar olarak, bir haber ajansında ise sürekli yazarlık yapmaktadır.

Aynı zamanda Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Hukuk Komisyonu Başkanıdır.

   Çalışmaları:

  • American Metropolitan University den 
    “Uluslararası Hukukta Tutuklama” konusunda doktora

  • Adil Yargılanma Hakkı Bakımından Askeri Ceza Yargısı Yüksek Lisans Tezi

  • Gelecek Yüzyıl dergisinde sürekli yayımlanan ve hukuki konularda yazılmış olan makaleleri

  • Habertürk ve Milliyet Gazetelerinde yayımlanan makaleleri