Yükleniyor

Malatya’daki darbe girişimi davasında beraat kararı verilen, ancak hakkında FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik ankesör soruşturmasında dava açılan 7. Ana Jet Üssü’nde görevli eski üsteğmen firari olarak aranıyor.

7. Ana Jet Üs Komutanlığı Uçak Bakım Tabur Komutanlığı 171. Filoda Hat Bakım Subayı olarak görev yapan Üsteğmen Resul S., sanık olarak yargılandığı 2. Ordu ve 7. Ana Jet Üssü’ndeki Darbe Girişimi davasında; darbe girişimi gecesi 7. Ana Jet Üssü’nde darbe girişimine katılan üst komutanlarını talimatlarına uyarak, 4 Adet F-4 uçağın kalkması yönünde uçakların kaldırılması için gereken hazırlıkları yaptığı iddiasıyla Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yargılanmış, bu davada hakkında beraat kararı verilmişti.

Resul S.(31) için verilen beraat kararı, hakkında FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik ankesör soruşturmasının varlığı nedeniyle Gaziantep Bölge Mahkemesi tarafından bozulmuştu.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeni açılan davada yargılanmaya başlayan sanık eski üsteğmen Resul Sayan, davanın 7 Şubat 2019 tarihinde gerçekleşen ilk duruşmasına katılmayınca hakkında yakalama kararı çıkartıldı. 18 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşen ikinci duruşmaya ve 4 Temmuz 2019’da gerçekleşen üçüncü duruşmaya katılmayan sanık Resul Sayan, hakkındaki yakalama kararı nedeniyle her yerde aranıyor.

Üsteğmen Resul S. gibi yine darbe girişimi davasında beraat eden ve dönemin 2. Ordu Komutanı eski Orgeneral Adem Huduti’nin emir subayı binbaşı Sedat K. da, hakkında açılan ankesör davasında sanık olmuş, ancak etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itirafçı olmuştu.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Yorum Bırak

İletişim

Hilal Mahallesi 686. Sk. No:6 Yıldız Çankaya Ankara, Turkey
0 533 408 50 81
09:00 - 18:00