FETÖ’den Beraat, Ankesörden Firar

Malatya’daki darbe girişimi davasında beraat kararı verilen, ancak hakkında FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik ankesör soruşturmasında dava açılan 7. Ana Jet Üssü’nde görevli eski üsteğmen firari olarak aranıyor.

7. Ana Jet Üs Komutanlığı Uçak Bakım Tabur Komutanlığı 171. Filoda Hat Bakım Subayı olarak görev yapan Üsteğmen Resul S., sanık olarak yargılandığı 2. Ordu ve 7. Ana Jet Üssü’ndeki Darbe Girişimi davasında; darbe girişimi gecesi 7. Ana Jet Üssü’nde darbe girişimine katılan üst komutanlarını talimatlarına uyarak, 4 Adet F-4 uçağın kalkması yönünde uçakların kaldırılması için gereken hazırlıkları yaptığı iddiasıyla Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yargılanmış, bu davada hakkında beraat kararı verilmişti.

Resul S.(31) için verilen beraat kararı, hakkında FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik ankesör soruşturmasının varlığı nedeniyle Gaziantep Bölge Mahkemesi tarafından bozulmuştu.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeni açılan davada yargılanmaya başlayan sanık eski üsteğmen Resul Sayan, davanın 7 Şubat 2019 tarihinde gerçekleşen ilk duruşmasına katılmayınca hakkında yakalama kararı çıkartıldı. 18 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşen ikinci duruşmaya ve 4 Temmuz 2019’da gerçekleşen üçüncü duruşmaya katılmayan sanık Resul Sayan, hakkındaki yakalama kararı nedeniyle her yerde aranıyor.

Üsteğmen Resul S. gibi yine darbe girişimi davasında beraat eden ve dönemin 2. Ordu Komutanı eski Orgeneral Adem Huduti’nin emir subayı binbaşı Sedat K. da, hakkında açılan ankesör davasında sanık olmuş, ancak etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itirafçı olmuştu.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Bir cevap yazın

KAPAT

Avukat Mehmet Erkan AKKUŞ

   Adana doğumlu olup ilköğretimini Adana’da, lise eğitimini ise Balıkesir Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu’ nda tamamlamıştır. Kara Havacılık Okulu’ ndaki temel eğitimini müteakip uçak helikopter teknisyeni astsubay olarak Malatya’da göreve başlamıştır. 1999-2004 yılları arasında Malatya’ da, 2004-2013 yılları arasında Ankara’ da değişik birliklerde görev yapmıştır. Atanmış birliğinin dışında geçici görevlendirmelerle hemen hemen tüm yurtta özveri ile çalışmıştır. Askerlik görevi sırasında okumakta olduğu Yakındoğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nden (burslu) 2007 yılında mezun olmuştur. Zorunlu hizmet yükümlüğünün sona ermesini müteakip 02.01.2013 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden istifa etmiştir. Profesyonel askerlik hayatında statü hukukuna inat bir çok emsal niteliğinde kararın alınması için mücadele etmiş ve muvaffak olmuştur. Bu kararların bir kaçı sitemizde yargı kararları başlığı altında sunulmuştur.

Avukat Mehmet Erkan AKKUŞ Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ nde Kamu Hukuku dalında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Yuksek lisansını bitirdikten sonra New York Barosu’nda Amerikan Yargı Sistemi hakkına yerinde incelemeler ve araştırmalar yapmış olup American Metropolitan University den “Uluslararası Hukukta Tutuklama” konusunda doktora derecesine sahiptir.Halen Ceza Hukuku Doktora çalışmaları ve Felsefe Lisans eğitimi devam etmektedir.

Av. M. Erkan AKKUŞ Haber Türk ve Hürriyet gazetelerinde konuk yazar olarak, bir haber ajansında ise sürekli yazarlık yapmaktadır.

Aynı zamanda Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Hukuk Komisyonu Başkanıdır.

   Çalışmaları:

  • American Metropolitan University den 
    “Uluslararası Hukukta Tutuklama” konusunda doktora

  • Adil Yargılanma Hakkı Bakımından Askeri Ceza Yargısı Yüksek Lisans Tezi

  • Gelecek Yüzyıl dergisinde sürekli yayımlanan ve hukuki konularda yazılmış olan makaleleri

  • Habertürk ve Milliyet Gazetelerinde yayımlanan makaleleri