Yükleniyor

Dayak yüzünden subaylıktan vazgeçti
TSK’da dayak ve  kötü muamele yasak, hatta bunu yapanlar hakkında cezai yaptırım var. Ama yine de iddia ve şikâyetlerin arkası gelmiyor. İşte 16 Temmuz 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve KKK Askeri Savcılığı’na da yansıtılan, Kara Harp Okulu 3. sınıf öğrencisi A.İ.’nin iddiaları…
Yer: İzmir-Menteş Kara Harp Okulu ATAT Bölge Komutanlığı. Tarih: 2013 temmuz…Eğitim sırasında rahatsızlanan A.İ. İzmir Asker Hastanesi’nden 10 günlük rapor alıyor. Ancak, bölük komutanı rapora inanmıyor, dahası nöbet yazıyor. A.İ’nin iddiasına göre de nöbetteyken darp ve hakaret olayları yaşanıyor. A.İ’nin annesi S.İ’nin şikâyeti (18 Temmuz) üzerine re’sen soruşturma açma yetkisi bulunmayan askeri savcılık konuyu araştırılması için Kara Harp Okulu Komutanlığı’na iletiyor. Komutanlıktan anneye gelen 25 Eylül 2013 tarihli yanıtta ise şöyle deniliyor:
“Dilekçenizde belirttiğiniz hususlar incelenmiştir. Söz konusu iddialarla ilgili yapılan inceleme neticesinde iddialarınızı doğrulayacak herhangi bir bilgi ve bulguya rastlanılmamıştır.”  
Sonra ne mi oluyor? Bunu da A.İ’nin avukatlığını üstlenen TEMAD Hukuk Komisyonu Başkanı Av. Mehmet Erkan Akkuş’tan dinleyelim:
Hastane kayıtları     sabit, askeri doktorun         adı var sorulmuyor. Gösterilen tanıklar da dinlenmiyor. Sonucunda da şikâyetçi olduğu için artan baskı ve buna bağlı derslerdeki başarısızlık nedeniyle çocuk okuldan ayrılıyor. Yani hem çok istediği subaylıktan vazgeçiyor hem de devlete tazminat ödemek zorunda kalıyor. Suç duyurusundan çıkacak sonucu ise bekliyoruz.”

TUNCA BENGİ MİLLİYET/

Yorum Bırak

İletişim

Hilal Mahallesi 686. Sk. No:6 Yıldız Çankaya Ankara, Turkey
0 533 408 50 81
09:00 - 18:00