Yükleniyor

Astsubayla subayın ‘mal kaçırma’ davası

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) ile Türkiye Emekli Subaylar Derneği’nin (TESUD)mahkemelik olduğunu yazmıştık.30 yıl önce kapanan Türkiye Muharipler Derneği’nin paylaşılması gereken gayrimenkullerinin ‘yangından mal kaçırır” gibi TESUD’a devredildiğini iddia eden astsubaylar haklarını istiyorlardı. Bu iddialar üzerine  açılan davada da  Ankara 27. Asliye Hukuk Mahkemesi TESUD’un Ankara Kızılay’daki genel merkez binası dahil devredilen tüm gayrimenkullerin tapu kayıtlarına tedbir koymuştu. Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Bolu’daki 10’a yakın bu gayrimenkullerle ilgili dava dosyasına (2013/658) son olarak eklenen Prof. Ali Akyıldız imzalı  bilirkişi raporunun (5 Temmuz 2014) özeti         ise şöyle:
“Türkiye Muharipler Derneği’nin 4 Mart 1984 tarihli 35. genel kurulunda alınan kararlardan 2. maddede yer alan ‘Derneğin bugünkü tarihte mevcut nakit, taşınır, taşınmaz mal varlığının Türkiye Emekli Subaylar Derneği’ne intikal ettirilmesine kısmının 2847 sayılı kanunun 2. maddesine açıkca aykırı olduğu, kanuna uygun olabilmesi için Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği olarak düzenlenemesi gerektiğinden, iptali değerlendirilmektedir.”
Şimdi gözler 2 Ekim’de yapılacak duruşmada. Mahkemenin bilirkişi     raporu doğrultusunda karar vermesi durumunda paylaşım yolunun açılacağını belirten TEMAD Hukuk Komisyonu Başkanı Av. Mehmet Erkan Akkuş, “Bakanlar Kurulu kararıyla TEMAD’ın haklarıiade edilecek” diyor. 

Tunca BENGİN 14.07.2014

Yorum Bırak

İletişim

Hilal Mahallesi 686. Sk. No:6 Yıldız Çankaya Ankara, Turkey
0 533 408 50 81
09:00 - 18:00