Tahliyenin yolunu bulan polis: İçici ve Menzilci!

Tahliyenin yolunu bulan polis: İçici ve Menzilci!

Manisa’da aracında 2 kilo uyuşturucuyla yakalanmasına rağmen ‘içici’ olduğunu söyleyerek ilk duruşmada tahliye edilen 3. Sınıf Emniyet Müdürü Zafer Ç.’nin, hakkındaki ‘FETÖ borsası’ soruşturmasında da ‘Menzilci’ olduğu için serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, bugünkü köşesinde oldukça dikkat çekici bir yazı kaleme aldı. Terkoğlu, “İki kilo uyuşturucuyla polise yakalanan polisin sırrı” başlıklı yazısında, 9 Haziran 2019 günü Manisa’nın Akhisar ilçesinde otomobilinde 2 kilo uyuşturucu ile yakalanan İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 3. Sınıf Emniyet Müdürü Zafer Ç.’nin hakkında açılan bu dava ve adının yer aldığı ‘FETÖ borsası’ soruşturmasından nasıl “sıyrıldığını” kaleme aldı.

Köşesinde sosyal medyada “Pucca” takma ismini kullanan Selen Pınar Işık’a, uyuşturucu baronu Escobar’la ilgili attığı bir tweet nedeniyle “uyuşturucu madde kullanılmasını özendirme” suçundan 7 yıl hapis cezası verildiğini hatırlatan Terkoğlu, Emniyet Müdürü Zafer Ç.’nin nasıl oluyor da serbest kalabildiğinin perde arkasını yazdı.

Terkoğlu’nun yazısı şöyle:

“…12 Ekim tarihli Anadolu Ajansı haberinden aktarayım: “Manisa’da, otomobilinde 2 kilogram skunk ile reçeteyle satılan ve uyuşturucu etkisi bulunan 10 hapla yakalanan 3. Sınıf Emniyet Müdürü Zafer Ç. ile beraberinde bulunan oto kiralama şirketi sahibi Necip Boğaçhan T., ‘uyuşturucu ticareti yapmak’ suçundan yargılandıkları davada beraat etti.”

‘İçiciyiz’ dediler beraat ettiler

Bayram tatiline denk gelmiş, gözümüzden kaçmıştı. 9 Haziran günü Manisa Akhisar’da polisler sivil bir aracı durdurdu. Belli ki ihbar gelmişti. Narkotik köpeği de arama bölgesindeydi. Kokuyu alıp havladı. Araçtan tam 2 kilo skunk denilen uyuşturucu madde, ayrıca reçeteyle satılan ve uyuşturucu etkisi bulunan 10 hap çıkmıştı.

Bilmiyor olabilirsiniz. Skunk, son dönemde tüm dünyada yaygınlaşan ve “hibrit esrar” olarak adlandırılan çok tehlikeli bir uyuşturucu. Beyin hastalıkları başta olmak üzere bir dizi sağlık sorununa neden olan madde, esrardan kat be kat daha zararlı olarak görülüyor.

Her gün benzerini gördüğümüz uyuşturucu haberleri içinde bunun bir farkı vardı. Zira içinde bunca uyuşturucu madde yakalanan aracın sahibi, İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir emniyet müdürüydü. Hem emniyet müdürü Zafer Ç. hem de araçtaki arkadaşı önce “uyuşturucu ticareti yapmak” suçundan tutuklandı.

Herkes nasıl savunma yapacaklarını merak ederken ilk duruşmada işin rengi anlaşıldı. İki isim uyuşturucu satmadıklarını, içici olduklarını söylüyordu. Mahkeme iki kilo uyuşturucu için yapılan bu savunmaya inanmış olacak ki ilk duruşmada iki sanığı tahliye etti.

15 yaşından beri uyuşturucu madde kullandığını söyleyen Necip Boğaçhan T., ucuza bulduğu için toplu olarak uyuşturucuyu satın aldığını söylüyordu. Emniyet Müdürü Zafer Ç. ise “Bu utanç bana yetti, hayatımın en büyük dersi oldu. Kesinlikle satmak gibi bir maksadım yoktu” dedi.

İki ismin de yapılan tahlillerde kan ve idrarında uyuşturucu etken maddesi çıkmıştı. Bunu mahkemeye gösteren sanıklar “içiciyiz” diyorlardı. Mahkeme “sağ olsun”, 3. duruşmada ikisi hakkında da beraat kararı verdi.

“Nasıl oluyor” diyorsanız, bekleyin. Çünkü daha bitmedi.

‘FETÖ Borsası’ndan da çıktı

Zafer Ç. dediğiniz polisin kurtuluşunu hâkimlerin saflığına bağlıyorsanız sizi biraz geriye götüreyim…

Bu köşede ‘FETÖ borsası’ hikâyelerini daha önce çok kez okudunuz. FETÖ davalarında sanık olan zenginlerin bir kısmı, servetlerinin bir bölümü karşılığında serbest bırakılıyordu. Pisliğe kimi mafya gruplarından bazı savcılara, kimi hâkimlerden bazı polislere birçok insan bulaşmıştı. Nitekim bu kirli işler yargının da konusu oldu. “FETÖ borsası” davaları açıldı. Rezaletin en yoğun yaşandığı şehir, kuşkusuz FETÖ’nün en zenginlerinin yaşadığı İzmir’di. Öyle ki AKP’nin eski İzmir İl Başkanı Ahmet Kurtuluş, FETÖ borsası davasında sanık olmakla kalmadı, anlatacaklarını engellemek için evinde, küçük çocuğunun gözleri önünde katledildi.

Tam bir yıl önce, 30 Ekim 2018’de İzmir Adliyesi’nden bir haber aldık. Habere göre FETÖ borsasına karıştığı için hakkında soruşturma açılan ve pasif göreve kaydırılan bir emniyet müdürü savcılıkta ifade vermişti. Olayı OdaTV’de gündeme getirmemizin ardından İzmir Cumhuriyet Savcılığı bir açıklama yaptı. Söz konusu polisin “telefon ile davet edildiği”ni ve ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldığını söyledi.

Peki FETÖ borsasına bulaştığı için açığa alınan ve savcılıkça ifadeye çağrılan o emniyet müdürü kimdi? Doğru tahmin ettiniz, birkaç ay sonra aracında 2 kilo uyuşturucu ile yakalanan Zafer Ç’den başkası değil.

Menzilci olunca kimse dokunamadı

Peki nasıl oluyor? Bir Twitter mesajıyla yedi yıl hapis cezası alınan ülkede, bir emniyet müdürü FETÖ borsasına bulaşıyor, yetmiyor iki kilo uyuşturucu ile yakalanıyor ve sonunda beraat ediyor.

Ben de bu sorunun yanıtını merak edip İzmir Emniyeti’ndeki kaynaklara sordum. “Nedir bu işin sırrı” deyince aldığım yanıta şaşırmadım:

‘Çünkü Menzilci.’

Onu yakından tanıyan kişiler Zafer Ç’nin Menzil tarikatına bağının güçlü olduğunu söylüyor, biatının ölçüsünü gösteren ve akıllara durgunluk veren hikâyeler anlatıyordu. Bu da FETÖ’den boşalan koltuklarda görev yapan Zafer Ç’ye bir tür dokunulmazlık sağlıyordu. Ne FETÖ borsasından doğru dürüst yargılanabiliyor ne de aracında bulunan uyuşturucu maddenin hesabı soruluyordu.

Pucca’yı günlerce konuştuk, tartıştık. Attığı saçma sapan mesajlar üzerinden saflaşarak “uyuşturucuyla mücadele ediyorumculuk” oynadık. Ancak iş uyuşturucu baronu Zindaşti’yi bir telefonla tahliye edip kaçıran siyasetçilere, uyuşturucu tacirlerine kıyak kararlar veren avantacı hâkimlere, kilolarca uyuşturucuyla yakalanan Menzilci polislere gelince kafamızı kuma gömdük.

İkiyüzlülük ne kadar da işe yarar bir şey. Ta ki gölgede kalan ikinci yüzünüzü biri çıkıp da gösterene kadar!”

Bir cevap yazın

KAPAT

Avukat Mehmet Erkan AKKUŞ

   Adana doğumlu olup ilköğretimini Adana’da, lise eğitimini ise Balıkesir Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu’ nda tamamlamıştır. Kara Havacılık Okulu’ ndaki temel eğitimini müteakip uçak helikopter teknisyeni astsubay olarak Malatya’da göreve başlamıştır. 1999-2004 yılları arasında Malatya’ da, 2004-2013 yılları arasında Ankara’ da değişik birliklerde görev yapmıştır. Atanmış birliğinin dışında geçici görevlendirmelerle hemen hemen tüm yurtta özveri ile çalışmıştır. Askerlik görevi sırasında okumakta olduğu Yakındoğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nden (burslu) 2007 yılında mezun olmuştur. Zorunlu hizmet yükümlüğünün sona ermesini müteakip 02.01.2013 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden istifa etmiştir. Profesyonel askerlik hayatında statü hukukuna inat bir çok emsal niteliğinde kararın alınması için mücadele etmiş ve muvaffak olmuştur. Bu kararların bir kaçı sitemizde yargı kararları başlığı altında sunulmuştur.

Avukat Doktor Mehmet Erkan AKKUŞ Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ nde Kamu Hukuku dalında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Av. Dr. Mehmet Erkan Akkuş Yuksek lisansını bitirdikten sonra New York Barosu’nda Amerikan Yargı Sistemi hakkına yerinde incelemeler ve araştırmalar yapmış olup “Uluslar Arası Hukuk” alanında doktora derecesine sahiptir.  Felsefe Lisans eğitimi devam etmektedir.

Av. Dr.  M. Erkan AKKUŞ Haber Türk ve Hürriyet gazetelerinde konuk yazar olarak, bir haber ajansında ise sürekli yazarlık yapmaktadır.

Aynı zamanda Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Hukuk Komisyonu Başkanıdır.

   Çalışmaları:

  • “Uluslararası Hukukta Tutuklama” konusunda doktora

  • Adil Yargılanma Hakkı Bakımından Askeri Ceza Yargısı Yüksek Lisans Tezi

  • Gelecek Yüzyıl dergisinde sürekli yayımlanan ve hukuki konularda yazılmış olan makaleleri

  • Habertürk ve Milliyet Gazetelerinde yayımlanan makaleleri