Yükleniyor

Şırnak’ta ’emre itaatsizlik’ten tutuklanan iki subay için tahliye kararı çıktı 

04/11/2015 – Hurriyet.com.tr 

Şırnak’ta ‘emre itaatsizlik’ suçlaması ile tutuklanan iki subay için yapılan itirazı değerlendiren askeri mahkeme kararını verdi. Dün alınan karara göre iki subay tahliye edildi; görev yerlerine gönderildi.

Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı Askeri Mahkemesi geçtiğimiz 16 Ekim’de Jandarma Üsteğmen F.M ve e Yüzbaşı Ü.V.A. hakkında tutuklama kararı verdi.

İki subay da Diyarbakır Askeri Cezaevine konuldu. İki subayın tutuklanma gerekçesini ise “Büyük zarar veren emre itaatsizlikte ısrar” suçlaması oluşturdu.

‘Gece riskli, çok kayıp veririz’ diye dağda arama yaptırmayan iki komutana hapis

İki subay, askeri savcılık ve mahkeme sürecinde yaptıkları savunmada, kendilerinden yapılması istenen arazi arama tarama faaliyetini yapmaları durumunda çok sayıda askerin yaşamını yitirebileceği vurgulandı.

İKİ SUBAYA DA TAHLİYE
İki subayın tutuklanmasından sonra Üsteğmen F.M. adına itiraz başvurusu yapıldı. Başvuruyu Van Jandarma Kolordu Askeri Mahkemesi değerlendirdi. Askeri mahkeme dün aldığı kararla iki subayın da tahliyesini sağladı.İki subay görev yaptıkları bölgeye döndü. Haklarındaki soruşturmanın ise devam edeceği öğrenildi.

‘TUTUKLAMA KEYFİ YAPILDI’
Üsteğmen F. M.’nin avukat Mehmet Erkan Akkuş konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Ceza yargılamasında tutuklama çok sıkı şekli şarta bağlanmıştır. Tutuklama istisnai bir yoldur. İki dudak arası keyfi tutuklamalar adil yargılanma hakkı önündeki en büyük engeldir. İtirazımızın kabul edilmesine hakkın iadesi olarak değerlendiriyoruz” dedi 

Yorum Bırak

İletişim

Hilal Mahallesi 686. Sk. No:6 Yıldız Çankaya Ankara, Turkey
0 533 408 50 81
09:00 - 18:00