Fetö’nün Mahrem İmamı Tarafından Ardışık Aranan Eski Üsteğmene 7.5 Yıl Hapis

Kayseri’de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün imamı ile ankesörlü telefonlarla ardışık şekilde görüştükleri iddiasıyla tutuksuz yargılanan ihraç bir astsubaya 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.
Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz sanık M.K. ile avukatı hazır bulundu.
Duruşma savcısı verdiği mütalaasında sanığın TSK askeri mahrem yapılanmasında astsubay olduğu, mahrem imamı ile umuma açık bir yerde kontörlü ve ankesörlü telefonlardan aranarak örgütsel görüşmeler yaptığı, toplantılara katılmak için talimatlar doğrultusunda hareket ettiği iddiaları ile ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan cezalandırılmasını talep etti.
Kayseri 12. Hava Üs Komutanlığı’nda görevliyken ihraç edilen sanık M.K., üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek beraatını istedi.
Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuksuz sanığa ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile adli kontrol kararlarının devamına hükmetti.
ANKESÖRLÜ TELEFON DAVASINDA BERAAT
Ayrıca aynı mahkemede başka dosyada TSK askeri mahrem yapılanmasında ardışık arandığı iddiasıyla tutuklu yargılanan H.Ö. ise beraat etti.
2011 yılında Kara Harp Okulu’na başlayan ve 2013 yılında bir rahatsızlık gerekçe gösterilerek askeriyeden atılan ve daha sonra öğretmenlik yapan H. Ö. o dönem ankesörlü telefon ile örgüt imamı tarafından arandığını ancak gitmek istemediğini söyleyince bir bahane ile o dönem askeriyeden atıldığını ifade etti.
Avukatı Dursun Daş, “2013 yılında askeriyeden atılmasının sebebi ardışık aramalara cevap vermemesi ve örgütün elemanı olmayı kabul etmemesidir. Sadece 96 saniye konuşmuş ve bu da mahrem imamına karşı çıkışın bir göstergesidir. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne konu ile ilgili 2013 yılında tazminat davası açıldı ve mahkeme 2014 yılında verdiği kararda söz konusu sağlık probleminin okula girerken anlaşılabilecek olmasına rağmen, 2 yıl okuduktan sonra bu sağlık sebebinin gerekçe gösterilerek okuldan ilişiğinin kesilmesini hukuka aykırı bulmuş ve müvekkil hakkında maddi 9 bin, manevi bin 500 tazminat verilmesine hükmetmiştir” diye konuştu.
Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuklu sanık H.Ö.’nün delil yetersizliğinden beraatına ve tahliyesine karar verdi.
İTİRAFÇI OLAN İŞÇİYE 1.5 YIL HAPİS
Öte yandan aynı mahkemede başka dosyada tutuksuz yargılanan işçi M.B., örgütün sohbet toplantılarına katıldığını itiraf edip, tüm bildiklerini anlatınca etkin pişmanlık hükümlerince 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası ile hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

Bir cevap yazın

KAPAT

Avukat Mehmet Erkan AKKUŞ

   Adana doğumlu olup ilköğretimini Adana’da, lise eğitimini ise Balıkesir Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu’ nda tamamlamıştır. Kara Havacılık Okulu’ ndaki temel eğitimini müteakip uçak helikopter teknisyeni astsubay olarak Malatya’da göreve başlamıştır. 1999-2004 yılları arasında Malatya’ da, 2004-2013 yılları arasında Ankara’ da değişik birliklerde görev yapmıştır. Atanmış birliğinin dışında geçici görevlendirmelerle hemen hemen tüm yurtta özveri ile çalışmıştır. Askerlik görevi sırasında okumakta olduğu Yakındoğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nden (burslu) 2007 yılında mezun olmuştur. Zorunlu hizmet yükümlüğünün sona ermesini müteakip 02.01.2013 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden istifa etmiştir. Profesyonel askerlik hayatında statü hukukuna inat bir çok emsal niteliğinde kararın alınması için mücadele etmiş ve muvaffak olmuştur. Bu kararların bir kaçı sitemizde yargı kararları başlığı altında sunulmuştur.

Avukat Mehmet Erkan AKKUŞ Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ nde Kamu Hukuku dalında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Yuksek lisansını bitirdikten sonra New York Barosu’nda Amerikan Yargı Sistemi hakkına yerinde incelemeler ve araştırmalar yapmış olup American Metropolitan University den “Uluslararası Hukukta Tutuklama” konusunda doktora derecesine sahiptir.Halen Ceza Hukuku Doktora çalışmaları ve Felsefe Lisans eğitimi devam etmektedir.

Av. M. Erkan AKKUŞ Haber Türk ve Hürriyet gazetelerinde konuk yazar olarak, bir haber ajansında ise sürekli yazarlık yapmaktadır.

Aynı zamanda Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Hukuk Komisyonu Başkanıdır.

   Çalışmaları:

  • American Metropolitan University den 
    “Uluslararası Hukukta Tutuklama” konusunda doktora

  • Adil Yargılanma Hakkı Bakımından Askeri Ceza Yargısı Yüksek Lisans Tezi

  • Gelecek Yüzyıl dergisinde sürekli yayımlanan ve hukuki konularda yazılmış olan makaleleri

  • Habertürk ve Milliyet Gazetelerinde yayımlanan makaleleri