Yükleniyor

Adalet Bakanlığı, FETÖ davalarına bakan savcılar ve üst düzey emniyet yetkilileriyle yaptıkları dokuz bölge toplantısında ankesör soruşturmalarında uygulanan kriterler konusunda ayrıntılı bilgi verdi.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, FETÖ’nün Türkiye genelinde örgütsel haberleşme amacıyla yaklaşık 4 bin ankesörlü telefonu kullandığı belirlenirken, bu telefonların 2010-2018 arasındaki HTS kayıtları incelemeye alındı. Ankara’da 477, İstanbul’da ise 485 ankesörlü telefonun ‘mahrem imamlar’ tarafından, FETÖ üyesi askerlerle bağlantı kurmak için kullanıldığı tespit edildi. Ankesörlü telefonla gerçekleştirilen bir aramanın ‘örgütsel iletişim’ olup olmadığını belirlemek için kriterler belirlendi. Bu kriterlerin bazıları şöyle:

RÜTBEYE DE BAKILIYOR ARDIŞIK ARAMA:Bir kontörlü hat veya ankesörden, aynı rütbeden veya bir alt rütbeden birden fazla asker aranması varsa bir FETÖ araması olarak değerlendiriliyor. Örneğin, yarbay rütbesinde bir subay arandıktan sonra aynı hattan yine başka yarbay ve albay rütbelerinde askerlerin aranıp aranmadığı inceleniyor.

PERİYODİK ARAMA:Aynı asker 15 günde bir aynı ankesörlü telefondan aranmışsa bu arama mahrem imam tarafından yapılan arama olarak kabul ediliyor.

SON İKİ RAKAMI 99’A TAMAMLAMA: HTS kayıtlarında önce 2-3 saniye süren bir görüşme olup olmadığına bakılıyor. Öyleyse bunun yanlış bir arama olduğu değerlendirilerek, bu aramadan hemen sonra yapılan arama inceleniyor. Örneğin son iki rakamı (0505 XXX XX 66) olan bir telefon numarası ile yapılan görüşme 2-3 saniye sürmüşse bunun asıl aranmak istenilen numara olmadığı değerlendiriliyor. Bu numaradan sonra son iki rakamı 33 olan bir telefon araması gerçekleşmişse, mahrem imamın sorumlu olduğu askerin telefon numarasını 99’a tamamlayarak kayıt ettiği değerlendiriyor.Reklamdan sonra devam ediyor 

Yorum Bırak

İletişim

Hilal Mahallesi 686. Sk. No:6 Yıldız Çankaya Ankara, Turkey
0 533 408 50 81
09:00 - 18:00