Yükleniyor

BAŞÖRTÜSÜ GİREMEZ!

Hala böyle bir şey olabiliyor mu?

Kelepçe takılınca hemen müdahale edip Emniyet Müdürü’nü alan bir Başbakan varken bile!

Son halkası hariç bir kaç kez yazdığım olay: Hakan Astsubay Ankara’da bir lojman hakkı kazanmış, ama eşi “”evine” giremiyordu.

Öğretmen eş başörtülü diye giriş için “Akıllı Kart” verilmemişti. Yönetmelik “Çağdışı ve İnkılap Kanunlarına aykırı fotoğraf olmaz” demiş, şimdi Meclis Başkanı olan Bakan’ın, yani AKP’nin Milli Savunma Bakanlığı da bu yasağı savunmuştu. Hepsi belgeli.

Sonra Astsubay ve avukatı Erkan Akkuş ciddi hukuk mücadelesi verdi. Yönetmelik değişti biraz. Lojmana giriş mümkün oldu.

Bu kez orduevine giremedi Öğretmen Hanım. Girmek isteyince çıkarıldılar. Çünkü yönetmelik yine yasak diyordu. (Uludağ’da tesisten kış günü apar topar atılanı da yazmıştım; İzmir’de kabalıkla çıkarılanı da!)

Yine hukuk mücadelesi verdiler.

Ve son halkada, Cumhurbaşkanı, Başbakan eşleri de başörtülü olan iktidarın Milli Savunma Bakanlığı savunma yaptı ve tercümesiyle şöyle dedi:

Yasak yerindedir. Orası askeri tesistir. Kararı Genelkurmay verir. (Eşi başörtülü olduğu için orduevine alınmayan) Davacı talebinin reddine karar verilmesi…”

Üçü hakim, ikisi hukukçu olmayan 5 albaydan oluşan Askeri Yüksek İdare Mahkeme heyeti de askeri yasağı ve “sivil” bakanlığı oybirliğiyle haklı gördü!

Eminim Sayın Arınç da üzülecek şimdi!

UMUR TALU 

Yorum Bırak

İletişim

Hilal Mahallesi 686. Sk. No:6 Yıldız Çankaya Ankara, Turkey
0 533 408 50 81
09:00 - 18:00