Ankesörden 26 kez arandı, mahkeme beraat verdi Örnek TSK Ankesör Beraat Kararı
TSK Ankesör Beraat

Ankesörden 26 kez arandı, mahkeme beraat verdi Örnek TSK Ankesör Beraat Kararı

TSK Ankesör Beraat : FETÖ’nün TSK’daki kripto yapılanmasının deşifre edilmesine yönelik yürütülen ‘ankesörlü telefon’ soruşturmaları kapsamında, hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis talebiyle dava açılan Teğmen A.Y. için Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi kararını verdi. Soruşturma kapsamında alınan tanık beyanları ve yapılan cep telefonu incelemesi sonucu A.Y.’nin 23 Ekim 2013-28 Kasım 2015 tarihleri arasında toplam 26 kez ardışık şekilde ankesörlü telefon hattından arandığı belirlendi.

Mahkeme Sanık hakkında beraat kararı verdi. Kararda Yargıtay kararlarından yapılan alıntılarla FETÖ için “terör örgütünün başlangıçta bir ahlak ve eğitim hareketi olarak ortaya çıkması ve toplumun her katmanının büyük bir kesimince de böyle algılanması…” ifadeleri kullanıldı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 Temmuz’da yaptığı açıklamada 29 Kasım 2017 ile 10 Temmuz 2019 aralığında 4163 FETÖ şüphelisinin ankesörlü arama kayıtlarıyla tespit edildiğini söylemişti. 2491 şüpheli için gözaltı kararı alındığını söyleyen savcılık, 2175 kişinin yakalandığını, 553’ünün poliste itirafçı olduğunu, 255’inin ise mahkemelerde etkin pişmanlık ve delil durumu nedeniyle serbest bırakıldığını ifade etti. Savcılık, a

TANIK: SOHBETE ÇAĞIRILDIM

Geçtiğimiz aylarda başlayan davada duruşma savcısı mütalaasını mahkemeye sundu. Mütalaada, sanık A.Y.’nin 11 TSK mensubuyla birlikte ankesörlü telefon vasıtasıyla 2 yıllık süreçte toplam 26 kez ard arda arandığı ifade edildi. TSK personeli olan diğer kişilerin HTS kayıtlarının incelenmesi sonucu söz konusu sabit numaradan birçok şüphelinin arandığı vurgulandı. Davada TSK mensubu şahıslardan F.K. de tanık sıfatıyla dinlendi. F.K ifadesinde söz konusu sabit hatlardan aranarak FETÖ sohbetlerine çağırıldığı bilgisini verdi. Duruşma savcısı A.Y’nin ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçu kapsamında cezalandırılmasını isterken; Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi sanığın ‘silahlı terör örgütü üyesi’ olduğu ve örgütsel toplantılara katıldığına dair yeterli delil bulunamadığını belirterek TSK Ankesör Beraat kararı verdi.

https://www.memurlar.net/haber/845899/ankesorden-26-kez-arandi-mahkeme-beraat-verdi.html

Bir cevap yazın

KAPAT

Avukat Mehmet Erkan AKKUŞ

   Adana doğumlu olup ilköğretimini Adana’da, lise eğitimini ise Balıkesir Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu’ nda tamamlamıştır. Kara Havacılık Okulu’ ndaki temel eğitimini müteakip uçak helikopter teknisyeni astsubay olarak Malatya’da göreve başlamıştır. 1999-2004 yılları arasında Malatya’ da, 2004-2013 yılları arasında Ankara’ da değişik birliklerde görev yapmıştır. Atanmış birliğinin dışında geçici görevlendirmelerle hemen hemen tüm yurtta özveri ile çalışmıştır. Askerlik görevi sırasında okumakta olduğu Yakındoğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nden (burslu) 2007 yılında mezun olmuştur. Zorunlu hizmet yükümlüğünün sona ermesini müteakip 02.01.2013 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden istifa etmiştir. Profesyonel askerlik hayatında statü hukukuna inat bir çok emsal niteliğinde kararın alınması için mücadele etmiş ve muvaffak olmuştur. Bu kararların bir kaçı sitemizde yargı kararları başlığı altında sunulmuştur.

Avukat Mehmet Erkan AKKUŞ Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ nde Kamu Hukuku dalında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Yuksek lisansını bitirdikten sonra New York Barosu’nda Amerikan Yargı Sistemi hakkına yerinde incelemeler ve araştırmalar yapmış olup American Metropolitan University den “Uluslararası Hukukta Tutuklama” konusunda doktora derecesine sahiptir.Halen Ceza Hukuku Doktora çalışmaları ve Felsefe Lisans eğitimi devam etmektedir.

Av. M. Erkan AKKUŞ Haber Türk ve Hürriyet gazetelerinde konuk yazar olarak, bir haber ajansında ise sürekli yazarlık yapmaktadır.

Aynı zamanda Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Hukuk Komisyonu Başkanıdır.

   Çalışmaları:

  • American Metropolitan University den 
    “Uluslararası Hukukta Tutuklama” konusunda doktora

  • Adil Yargılanma Hakkı Bakımından Askeri Ceza Yargısı Yüksek Lisans Tezi

  • Gelecek Yüzyıl dergisinde sürekli yayımlanan ve hukuki konularda yazılmış olan makaleleri

  • Habertürk ve Milliyet Gazetelerinde yayımlanan makaleleri